ChatGPT מציל חיים

ChatGPT מציל חיים

בזמן סגר בתקופת הקורונה, קורטני, אמא של אלקס קנתה לילדיה מתנפח.
זמן קצר לאחר מכן, אלכס בן 4 החל לחוות כאבים. אימו לקחה אותו לרופא, אך הוא לא הצליח לאבחן את הבעיה. הכאבים הלכו והתגברו.

הוא סבל מכאבי ראש עזים שרק הלכו והחמירו,  הוא התחיל לחרוק שיניים, לגרור את הרגל, בלילות הוא חווה קושי נשימתי ותסמינים רבים וספים.
קורטני לקחה אותו לעוד רופאים, אך אף אחד מהם לא ידע מה לעשות. רופא ילדים הפנה אותו לפיזיותרפיה בטענה שיש לו חוסר איזון בין צד ימין לשמאל. רופא שיניים טען שקושי נשימתי בלילה נרגם עקב מבנה הפה והשיניים ולכן הוא עבר ניתוח. כשהמצב התחיל טיפה להשתפר לאחר הניתוח, אלכס הפסיק לגדול ורופא ילדים אמר שזה בגלל תופעות של קורונה.
במשך שלוש שנים אלכס ביקר אצל 17 רופאים מקצועיים שונים (נוירולוג, א.א.ג, רופאים פנימיים, רופא שרירים ושלד….) וכל אחד מהמומחים יתייחס רק לתחום התמחותו ועדיין לא הייתה אבחנה שהסבירה את כל התסמינים שלו.
אימו המיואשת של אלכס החליטה לפנות ל-ChatGPT. היא תיארה לו את כל התסמינים של בנה, את הפיענוח של צילומי MRI אותם הקלידה שורה אחרי שורה ,ובסופו של דבר קיבלה אבחנה של ספינה ביפידה , תסמונת חוט שדרה עגון  (tethered chord syndrome) , מחלה שכיחה אצל ילדים.
היא מצאה קבוצת פייסבוק בה משפחות לילדים עם התסמונת זו תיארו את אותם התסמינים כמו של אלכס. עם ההבחנה זאת היא הגיעה לנוירוכירורג ואמרה לו שהיא חוששת שלאלכס יש את התסמונת חוט שדרה עגון  וגם הסבירה את הסיבות לכך. כשרופא הסתכל על צילום ה-MRI הוא כבר ידע מה יש לאלכס. הוא נתן אבחנה מדויקת. אלכס עבר ניתוח ונמצא בשלבי ההחלמה.

ChatGPT יכול להיות מועיל במיוחד עבור חולים עם מצבים מורכבים שמתקשים לקבל אבחנה כמו במקרה הזה, אך צריך לדעת לדבר איתו בצורה נכונה כדי לקבל תשובות טובות, והכי חשוב לאמת את התשובות. בינה מלאכותית יכולה לסייעה בתחום הרפואי בטיפול בחולים, לכן ישנן חברות שמאמנות את המודלים שלהם על
הספרות הרפואית.
גוגל פיתחה מודל Palm-Med שנבדק לאחרונה על כ-600 מטופלים ונמצא מדויק יותר במתן האבחנות. אז בקרוב מאוד אנו נהיה הרבה יותר בריאים כי מודלים אלו יוכלו לחזות את המחלות שעומדות להתפתח ורופאים יוכלו לתת את הטיפול המתאים כדי למנוע התפתחותן.

מקור

הרשמה לניוזלטר

רוצים להישאר עדכניים ורלוונטיים?
הרשמו לניוזלטר שלי

לפרטים נוספים

נא מלאו את הטופס ואצור איתכם קשר בהקדם 

דילוג לתוכן